Světová ekonomika roste, ale bohužel méně

svetova ekonomika

Můžeme jásat, celosvětová ekonomika dále poroste, alespoň to tvrdí Světová banka. Ovšem nejlepší strategií je být opatrným optimistou. Růst totiž bude sice pokračovat, ale bude o něco nižší, než tato instituce předpokládala. V lednu letošního roku předpokládala zvyšování o 1,9 %, nyní ale musela vzhledem k vývoji o pět desetinek procenta slevit.

Ceny komodit klesají

Nyní už odhaduje, že růst bude jenom 2,4 %. Kde dojde k největšímu snížení? Podle expertů Světové banky se tak stane hlavně u ekonomik, které těží z vývozu komodit. Zatímco jejich růst měl být podle bankéřů celá 1,2 %, nyní střízlivější hodnocení mluví pouze zvýšení o 0,4 %. Právě nízké ceny komodit jsou příčinou, která růst brzdí. To se týká především rozvojových zemí, pro které je právě vývoz komodit v podstatě nejdůležitějším zdrojem příjmů. Naopak země, které komodity dovážejí a rozvíjejí se, na tom budou mnohem lépe. Těží právě z jejich nízkých cen, a proto mají velmi reálnou šanci, že se letos dočkají průměrného růstu asi 5,8 %.

Světový obchod klesá, kapitál leniví

Zřejmě nejvíce na současné situaci vydělá Indie, pro kterou se odhaduje růst 7,6 %. Špatně si rozhodně nevede ani Čína. Ta totiž v roce 2015 zaznamenala růst 6,9 %, letos to pravděpodobně bude asi o dvě desetinky procent méně. I tak je to ale výborná bilance. Celá Eurozóna zůstane na loňských 1,6 %, pohorší si Amerika, která poklesne z 2,5 % na 1,9 %. Recesi v současnosti zažívá Rusko. Negativně se na ekonomickém růstu podepisuje také celkový pokles světového obchodu a skutečnost, že ani vyspělé země nevykazují přílišné nastartování a růst ekonomik. Tok kapitálu také není tak intenzivní. Hospodářský růst je přitom velice důležitý. Právě on jednoznačně podporuje schopnost vymanit se z chudoby, proto pokles cen komodit rozhodně není dobrou zprávou.

Zadluženost je vysoká

České domácnosti stále více využívají různých bankovních a nebankovních půjček a to ne proto, že mají velký nedostatek peněz, ale chtějí si žít lépe. Domácnosti více využívají hypoték, protože jsou na rekordně nízké hodnotě úrokové sazby a dále využívají spotřebitelských půjček, protože je doba taková.

Další články